Witamy na stronie
naszej parafii!
Kronika parafialna
lat 2002-2016
Slider

WYTYCZNE Z DNIA 22 MAJA

1. Liczba osób podczas nabożeństw. Od 17 maja br. [niedziela] zostały złagodzone przepisy sanitarne, określające liczbę uczestników nabożeństw w kościołach. Odtąd jest to 10 m? na jedną osobę. 

2. Dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej. Zwalniam od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy do niedzieli 14 czerwca br. włącznie następujące osoby: chorych, zagrożonych chorobą, przebywających na kwarantannie, pracujących w niedzielę, starszych, nie czujących się dobrze, a także tych, dla których nie znajdzie się miejsce w świątyni [kan. 87 § 1 oraz 1245 KPK]. 

3. Spowiedź i Komunia wielkanocna. Zachęcam do odbycia spowiedzi i przystąpienia do Komunii wielkanocnej, tych którzy nie uczynili tego w okresie Wielkiego Postu. Jest to ważny obowiązek religijny. 

4. Pierwsza Komunia święta odbywa się po uzgodnieniu przez Ks. Proboszcza i Rodziców terminu uroczystości. Należy ograniczyć ćwiczenia liturgiczne do minimum, zachować przepisy sanitarne tzn. m.in. podzielić duże grupy dzieci i ich gości na mniejsze. Przede wszystkim należy dać dzieciom możliwość spokojnej spowiedzi.

5. Uroczystość Bożego Ciała. Wobec obowiązujących dziś przepisów sanitarnych jej organizacja w tradycyjnej formie jest dziś niemożliwa. Dlatego w dniu uroczystości należy przyjąć porządek niedzielny nabożeństw. Tam, gdzie jest to technicznie możliwe, po każdej Mszy należy odprawić procesję eucharystyczną wokół kościoła. W trakcie procesji można śpiewać Suplikacje. Błogosławieństwa końcowego proszę udzielić przed drzwiami świątyni. Nie budujemy czterech ołtarzy. 

6. Grupy i wspólnoty. W kościołach, przy zachowaniu przepisów sanitarnych i uzyskaniu zgody miejscowego proboszcza, mogą modlić się grupy Odnowy w Duchu Świętym, wspólnoty Neokatechumenatu [liturgia] i inne. Zgromadzenia w salach parafialnych, czy innych pomieszczeniach, są w tej chwili jeszcze niemożliwe.

7. Pogrzeb. Należy uwzględnić lokalne rozporządzenia władz sanitarnych. Jeśli pozwalają na to przepisy, można wprowadzić trumnę lub urnę do kościoła. Można też dokonać pokropienia trumny oraz urny wodą święconą.

8. Podczas Mszy i nabożeństw nie wolno zamykać drzwi kościoła na klucz. Przepisy przeciwpożarowe wymagają przynajmniej dwóch otwartych wejść/wyjść. 

9. Nadal zalecana jest dezynfekcja ławek i konfesjonałów w kościele. Zabiegom dezynfekcyjnym nie wolno jednak poddawać zabytków i dzieł sztuki [obrazów, rzeźb, ołtarzy], ksiąg, szat liturgicznych. Można to uczynić tylko pod nadzorem konserwatora dzieł sztuki. 

Epidemia nie skończyła się jeszcze, dlatego należy zachować ostrożność w kontaktach z innymi i dbać o przestrzeganie zasad higieny. Powyższe wskazania mogą ulec modyfikacji. 

 

WYTYCZNE Z DNIA 26 KWIETNIA

DUSZPASTERSTWO CHORYCH

1. Odwiedzanie chorych
Zgodnie z przyjętym zwyczajem ksiądz odwiedza chorych w pierwszy piątek miesiąca. W związku z epidemią należy zrezygnować z niekoniecznych odwiedzin. Odwiedzamy chorych na każdorazową wyraźną ich prośbę. Przychodząc do domu chorego ksiądz używa maseczki.

2. Sakrament pokuty chorych
Sakramentu pokuty udziela się zachowując odpowiednią odległość od chorego, ale dbając też o dyskrecję spowiedzi.

3. Sakrament namaszczenia chorych
Po odbyciu spowiedzi, o ile jest taka potrzeba, udziela się choremu sakramentu namaszczenia. Olej chorych został pobłogosławiony w Wielki Czwartek. Jeśli olej nie dotarł do parafii, wówczas można posłużyć się olejem roślinnym, przede wszystkim z oliwek, który ksiądz wcześniej pobłogosławi [zob. Modlitwa błogosławieństwa oleju, w: Sakramenty chorych. Obrzędy i duszpasterstwo, nr 210].

4. Odpust na czas pandemii
Papież Franciszek udzielił na czas epidemii odpustu zupełnego następującym osobom:
I. zarażonym koronawirusem, przebywającym na kwarantannie, pracownikom służby zdrowia, rodzinom osób chorych.
II. umierającym, zwłaszcza gdy nie mogli wyspowiadać się i przyjąć sakramentu namaszczenia chorych oraz Komunii św. w formie Wiatyku.
III. modlącym się przed Najświętszym Sakramentem, odprawiającym także w warunkach domowych: Drogę Krzyżową, różaniec, czytającym przez pół godziny Pismo Święte.
Warunkiem uzyskania odpustu jest modlitwa w intencjach Ojca Świętego i wyznanie wiary, choćby w formie skróconej i spontanicznej np. Wierzę w Ciebie Chryste.

ŚRODKI DEZYNFEKCJI W KOŚCIOŁACH

5. W zakrystii kościoła oraz w kancelarii parafialnej powinien znajdować się płyn do dezynfekcji rąk dla księży, posługujących oraz interesantów.
6. Przy wejściu lub w przedsionku kościoła dobrze byłoby zainstalować urządzenie [dozownik, automat] do bezdotykowej dezynfekcji rąk dla przychodzących i wychodzących. Wiemy bowiem, że epidemia będzie trwała jeszcze przez dłuższy czas.
7. Po nabożeństwie należy zdezynfekować ławki kościelne używając np. płynu do dezynfekcji albo ściereczek nawilżonych płynem dezynfekującym.
8. Uczestników nabożeństw i ministrantów obowiązuje używanie maseczek.

NABOŻEŃSTWO MAJOWE

9. Nabożeństwo majowe, podobnie jak inne nabożeństwa, należy odprawiać w kościołach. Zachęcam do śpiewu suplikacji "Święty Boże" w ramach tego nabożeństwa.

APEL O DALSZĄ OSTROŻNOŚĆ

Pamiętajmy, że zagrożenie epidemią trwa. Zwiększa się ono, gdy spotykamy się z nowymi w naszym środowisku osobami, tzn. kimś z zewnątrz, spoza naszego domu, mieszkania. Dlatego dbajmy o to, aby nie organizować niekoniecznych spotkań, choć może jest to trudne. Trzeba ufać zaleceniom epidemiologów

WYTYCZNE Z DNIA 18 KWIETNIA

1. Liczba osób podczas nabożeństw. Od 20 kwietnia br. [poniedziałek] obowiązują nowe bardziej liberalne przepisy sanitarne, określające liczbę uczestników nabożeństw w kościołach. Odtąd liczbę uczestników ustalamy dzieląc wewnętrzną powierzchnię kościoła przez 15 [jedna osoba na 15 m?]. W tej liczbie mieszczą się: księża, wierni oraz obsługa nabożeństwa [organista, kościelny, ministranci]. Oprócz celebransa, wszyscy używają maseczek.

2. Dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej. Zwalniam od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy do Uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego, tj. do niedzieli 24 maja br. włącznie, następujące osoby: chorych, zagrożonych chorobą, przebywających na kwarantannie, pracujących w niedzielę, starszych, nie czujących się dobrze, a także tych, dla których nie znajdzie się miejsce w świątyni [kan. 87 § 1 oraz 1245 KPK].

3. Transmisje nabożeństw. Pozostających w domu zachęcam do korzystania z transmisji telewizyjnych, radiowych oraz internetowych Mszy i nabożeństw. Przy tej okazji dziękuję za dotychczasowe zdalne uczestnictwo w modlitwie Kościoła oraz cierpliwość w znoszeniu niedogodności i ograniczeń. Dziękuję także organizatorom transmisji, zwłaszcza prowadzonych przez parafie za pomocą internetu.

4. Można udzielać chrztu i błogosławić małżeństwa, ale przy zachowaniu obowiązujących przepisów sanitarnych. Dobrze byłoby, gdyby podczas głównej czynności chrztu [zbliżając się do dziecka i rodziców] lub błogosławienia małeństwa, kapłan występował w maseczce. Należy jednak brać pod uwagę, że obowiązujące dziś przepisy zabraniają organizowania przyjęć, chrzcin i wesel.

5. Należy spowiadać w stałych, wyznaczonych terminach. Dla bezpieczeństwa podczas spowiedzi kapłan i penitent korzystają z maseczek. W sytuacji zagrożenia chorobą lub śmiercią, gdy nie ma możliwości spowiedzi, należy wzbudzić żal za grzechy, motywowany miłością i szacunkiem wobec Boga. Taki żal, zwany doskonałym, gładzi grzechy. Później jednak, gdy będzie to możliwe, grzechy należy wyznać podczas spowiedzi.

6. Niemożność przyjęcia Komunii św. w czasie epidemii w pierwszy piątek lub sobotę miesiąca, nie przerywa ciągłości powyższych praktyk. Należy tylko później uzupełnić brakujące miesiące.

7. W czasie trwania epidemii zachęcam do przyjmowania Komunii św. na rękę. Odsłaniamy usta w taki sposób żeby nie dotknąć rękami zewnętrznej strony maseczki. Wyciągamy lewą otwartą dłoń. Kapłan lub szafarz kładzie na nią Komunię św. Wówczas prawą dłonią bierzemy Ciało Pańskie do ust, spożywamy na miejscu i dopiero odchodzimy.

8. Przepisy sanitarne, dotyczące liczby uczestników nabożeństw, odnoszą się także do Mszy pogrzebowej. Wprowadzenie trumny do kościoła jest możliwe jeśli nie zabraniają tego przepisy. Dla bezpieczeństwa ksiądz i organista na cmentarzu powinni używać maseczek.

9. Wobec interesantów w zakrystii i kancelarii ksiądz występuje w maseczce.

10. Podczas Mszy kolektor zbiera ofiary na tacę lub do puszki w maseczce i rękawiczkach. Można je również składać do osobnych skarbon w kościele, albo przesyłać na konto parafii. Proszę o materialne wsparcie parafii, aby mogły one funkcjonować, a także o wsparcie dzieł diecezjalnych, a zwłaszcza seminarium duchownego w Elblągu.

11. Od 5 lat w parafiach diecezji rozprowadzany jest tygodnik katolicki ?Gość Niedzielny?. Bardzo proszę, aby w czasie epidemii nie utracić kontaktu z prasą katolicką.

12. Nie pochwalam akcji duszpasterskich przeprowadzonych w Wielkim Tygodniu w niektórych parafiach diecezji wbrew moim wcześniejszym wskazaniom.

Nie możemy utracić czujności, gdyż zmagamy się z poważnym zagrożeniem zdrowia i życia. W tym zmaganiu wspomagajmy siebie nawzajem.

WYTYCZNE Z DNIA 4 KWIETNIA

1. PRZEDŁUŻENIE DYSPENSY OD OBOWIĄZKU NIEDZIELNEGO:
W związku z niebezpieczeństwem zagrożenia zdrowia i życia, które nadal niesie epidemia, zwalniam katolików diecezji elbląskiej i przebywających na jej terenie z obowiązku uczestniczenia w niedzielnej Mszy św. do dnia 19 kwietnia br. [Niedziela Miłosierdzia Bożego włącznie]. Udział w nabożeństwach Wielkiego Tygodnia nie był i nie jest obowiązkowy. Polecam, aby dla dobra własnego i bliskich przez czas epidemii pozostawać w domu i nie organizować spotkań gromadzących rodzinę, przyjaciół itp. [dyspensa kan. 87 § 1 oraz 1245 KPK].

2. KOMUNIA ŚWIĘTA W WIELKI CZWARTEK, PIĄTEK I SOBOTĘ
Zgodnie z odwieczną dyscypliną i praktyką Kościoła Komunia św. w Wielki Czwartek i Wielki Piątek jest zanoszona jedynie chorym i umierającym, a w Wielką Sobotę wyłącznie umierającym.

3. PRZYPOMNIENIE:
Nie organizujemy poświęcenia palm i procesji.
Rezygnujemy z:
? ucałowania krzyża w Wielki Piątek
? adoracji przy Ciemnicy i Grobie Pańskim
? poświęcenia pokarmów
? rozpalania ogniska w Wielką Sobotę oraz procesji rezurekcyjnej.

4. ŚNIADANIE WIELKANOCNE
Śniadanie wielkanocne rozpoczynamy w domach od zapalenia świecy ustawionej na stole oraz modlitwy Ojcze nasz. Wówczas jeden z uczestników posiłku wypowiada słowa: Chrystus zmartwychwstał, Alleluja!, a pozostali odpowiadają: Prawdziwie zmartwychwstał, Alleluja!

5. TRANSMISJE NABOŻEŃSTW
Zachęcam do korzystania z transmisji [radiowych, internetowych i telewizyjnych] nabożeństw emitowanych w stacjach ogólnopolskich, regionalnych i lokalnych w Wielkim Tygodniu i w Wielkanoc.

Przestrzeganie surowych przepisów sanitarnych pomoże nam ochronić życie nie tylko starszych i chorych, ale również młodych i zdrowych. Zły czas minie. ?Od powietrza, głodu, ognia i wojny ? zachowaj nas Panie?.

WYTYCZNE Z DNIA 24 MARCA

1. Zgromadzenie liturgiczne [np. Msza św., pogrzeb] zgodnie z przepisami sanitarnymi obowiązującymi od 25 marca br., nie może przekroczyć pięciu osób, nie licząc księdza i obsługi.

2. W związku z powyższym, zwalniam katolików diecezji elbląskiej i przebywających na jej terenie z obowiązku uczestniczenia w niedzielnej Mszy św. do dnia 11 kwietnia br. [dyspensa kan. 87 § 1 oraz 1245 KPK]. Polecam, aby dla dobra własnego i bliskich przez czas epidemii modlić się i pozostawać w domu.

3. Chrzest zdrowego dziecka należy odłożyć na późniejszy termin. W przypadku dziecka chorego należy wezwać księdza.

4. Pierwsza Komunia św. i bierzmowanie będą udzielane dopiero po przejściu głównej fali epidemii. Nie sposób dziś określić termin tych uroczystości.

5. Może okazać się niemożliwą spowiedź przed Wielkanocą. Obowiązek ten trzeba będzie odłożyć na później, gdy minie zagrożenie epidemią. W sytuacji granicznej, zagrożenia chorobą lub śmiercią, gdy nie ma możliwości spowiedzi, należy wzbudzić żal za grzechy, motywowany miłością i szacunkiem wobec Boga. Taki żal, zwany doskonałym, gładzi wszystkie grzechy. Później jednak grzechy należy wyznać podczas spowiedzi.

6. Komunia święta:
- nie wolno nakazywać przyjmowania Komunii św. na rękę
- nie wolno też zabraniać przyjmowania Komunii św. na rękę

W czasie epidemii zachęcam do przyjmowania Komunii św. na rękę. Proszę księży, aby przed komunią dali następujący komentarz: Do Komunii św. najpierw podchodzą ci, którzy przyjmują ją na rękę. Później ci, którzy przyjmują komunię do ust.

7. Pogrzeb ? należy dostosować się do obowiązujących przepisów sanitarnych, nawet jeśli wskażą, że pogrzeb ma się odbywać tylko od bramy cmentarza do grobu. Msza św. w intencji zmarłego może być odprawiona w dniu pogrzebu, bez wprowadzania trumny do kościoła.

8. Papież Franciszek udziela na czas epidemii odpustu zupełnego następującym osobom:

I. zarażonym koronawirusem, przebywającym na kwarantannie, pracownikom służby zdrowia, rodzinom osób chorych.
II. umierającym, zwłaszcza gdy nie mogli wyspowiadać się i przyjąć sakramentu namaszczenia chorych oraz Komunii św. w formie Wiatyku.
III. modlącym się przed Najświętszym Sakramentem, odprawiającym także w warunkach domowych: Drogę Krzyżową, różaniec, czytającym przez pół godziny Pismo Święte.

Warunkiem uzyskania odpustu jest modlitwa w intencjach Ojca Świętego i wyznanie wiary, choćby w formie skróconej i spontanicznej np. Wierzę w Ciebie Chryste.

9. Liturgia Wielkiego Tygodnia:

NIEDZIELA PALMOWA
- rezygnujemy z procesji w kościele i poza kościołem
- poświecenie palm tylko znakiem krzyża, bez wody święconej

WIELKI CZWARTEK
- Msza Krzyżma w katedrze św. Mikołaja w Elblągu - bez udziału księży i wiernych
- poświęcenie olejów: krzyżma, chorych, katechumenów
- Msza Wieczerzy Pańskiej wieczorem - bez obrzędu obmycia nóg i bez procesji do tzw. Ciemnicy [Najświętszy Sakrament pozostaje w tabernakulum], nie ma adoracji po nabożeństwie

WIELKI PIĄTEK
- Liturgia Męki Pańskiej ? nie ma adoracji krzyża przez ucałowanie, nie ma procesji do tzw. Grobu Pańskiego [Najświętszy Sakrament pozostaje nadal w tabernakulum], nie ma adoracji po nabożeństwie
- do modlitwy powszechnej dodajemy specjalne wezwanie związane z epidemią

WIELKA SOBOTA
- nie ma poświęcenia pokarmów w kościele, przed kościołem, czy też na tzw. dojazdach
- zapewne będą transmisje telewizyjne i internetowe błogosławienia pokarmów; trzeba do nich dołączyć w warunkach domowych
- Liturgia Wigilii Paschalnej [wieczorem] ? nie rozpalamy ognia przed kościołem, nie ma procesji z paschałem, liturgia zaczyna się od zapalenia paschału i orędzia wielkanocnego

NIEDZIELA WIELKANOCNA
- nie ma procesji rezurekcyjnej
- śniadanie wielkanocne rozpoczynamy w domach od zapalenia świecy ustawionej na stole oraz modlitwy Ojcze nasz, wówczas głowa rodziny wypowiada słowa: Chrystus zmartwychwstał, Alleluja!, a pozostali odpowiadają: Prawdziwie zmartwychwstał, Alleluja!

10. Zachęcam do korzystania z transmisji Mszy św. i nabożeństw w mediach.

Proszę wszystkich o cierpliwość i życzliwość wzajemną. W ten sposób przetrwajmy trudne dni [por. Ef 5, 16].

+Jacek Jezierski ? biskup elbląski