Real time web analytics, Heat map tracking

III Niedziela Wielkanocna, C
05. maja 2019 r.

 1. Mieszkańcom Osiedla dziękuję za zadbanie o czystość kościoła i salki oraz przyozdobienie świątyni kwiatami. Tym samym Osiedle zakończyło swój dyżur, od najbliższej soboty proszę o przejęcie obowiązków przez mieszkańców Kończewic.
 2. Ofiary składane dzisiaj przed kościołem przeznaczone są na pokrycie kosztów dojazdu Pana Organisty.
 3. Dziś Niedziela Biblijna! Jeśli to możliwe - w naszych domach i rodzinach przed posiłkiem - odczytajmy fragment Pisma świętego, może to być fragment dzisiejszej ewangelii (J 21, 1-19). Niech także przez cały tydzień Biblijny nie zabraknie sięgania do Słowa Bożego.
 4. Spotkanie EReMu dzisiaj o godz. 14:00.
 5. Lektorów zapraszam na kawę i ustalenie dyżurów na kolejne miesiące dzisiaj na godz. 16:00.
 6. Jeszcze przed wakacjami chciałbym rozpocząć przygotowanie do sakramentu bierzmowania. Uczniów klas 8 podst. oraz 3 gimn. zapraszam w poniedziałek na godz. 19:00 na pierwsze spotkanie, które będzie jednocześnie zapisami na bierzmowanie.
 7. Jutro przypada święto św. apostołów Filipa i Jakuba, w środę uroczystość św. Stanisława – biskupa i męczennika, patrona Polski.
 8. Do uprzątnięcia świątecznej dekoracji zapraszam młodzież i chętne osoby w piątek na godz. 18:30.
 9. Przez cały miesiąc gromadzimy się na nabożeństwach majowych. Zapraszamy do tej szczególnej maryjnej modlitwy codziennie po Mszy Świętej. Zachęcam do śpiewu litanii także przy kapliczkach na terenie parafii i w domach.
 10. Za tydzień: Niedziela Dobrego Pasterza, która rozpoczyna Tydzień modlitw o powołania.
 11. Zachęcam do lektury Gościa Niedzielnego, w dzisiejszym numerze m.in. Na czym polega kult Matki Bożej, a także o tym, dlaczego dobry katolik powinien być patriotą.

II Niedziela Wielkanocna, C
28. kwietnia 2019 r.

 1. Dziś Niedziela Miłosierdzia. Ofiary składane do puszek przy drzwiach kościoła przeznaczone są na Caritas diecezji elbląskiej.
 2. Jutro przypada liturgiczne wspomnienie św. Wojciecha – patrona naszej diecezji. Tego dnia naszą życzliwością i modlitwą otaczamy ks. bp. Wojciecha Skibickiego, a także ks. bp. Józefa Wysockiego, który obchodzi 30. rocznicę święceń biskupich.
 3. W środę rozpoczynamy maj, miesiąc poświęcony czci Najświętszej Maryi Panny. Wieczorne Msze św. będziemy kończyć Litanią Loretańską. Zachęcam także, aby zwyczajem lat ubiegłych modlić się litanią przy kapliczkach w poszczególnych wioskach.
 4. W I czwartek miesiąca Mszę św. o g. 18:00 poprzedzi półgodzinna adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji powołań kapłańskich i zakonnych.
 5. W piątek obchodzimy Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski oraz święto państwowe uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Msza św. w naszym kościele o godz. 11:00. Wcześniej adoracja i okazja do spowiedzi od godz. 10:00.
 6. Z racji tego, że pierwszy piątek przypada w Uroczystość, z wizytą do chorych udam się w sobotę od godz. 09:00. Z tego samego powodu w piątek nie ma postu.
 7. W sobotę 4 maja we wspomnienie św. Floriana. O godz. 12:00 będziemy na Mszy Św. modlili się za strażaków, dziękując za ich piękną służbę i męstwo.
 8. Za tydzień przypada pierwsza niedziela miesiąca maja, pół godziny przed Mszami okazja do adoracji najświętszego Sakramentu, zaś po Mszach będą zbierane ofiary na pokrycie kosztów przyjazdu Pana Organisty.
 9. Zachęcam do lektury Gościa Niedzielnego. W dzisiejszym numerze m.in. O historii relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki ukrytych w ścianie klasztoru, o dziejach paryskiej katedry Notre Dame i jej znaczeniu dla Kościoła.

Niedziela Męki Pańskiej - Palmowa, C
14. kwietnia 2019 r.

 1. Dziękuję rodzinom z Bystrza, które zadbały o porządek w kościele i salce katechetycznej oraz ofiarowały 120 zł w miejsce kwiatów.
 2. Dziękuję dobremu człowiekowi za zadbanie o ławeczkę przed kościołem.
 3. W ostatnim czasie do kasy parafialnej wpłynęło 800 zł + 275 zł na kwiaty od rodzin ze Starej Wisły, 985 zł + 312,5 zł na kwiaty z Bystrza oraz 470 zł + 545 zł na kwiaty z rejonu Osiedle. Składam serdeczne Bóg zapłać ofiarodawcom i skarbniczkom.
 4. Wyrażam wdzięczność wszystkim organizatorom i uczestnikom piątkowej Drogi Krzyżowej w Starej Wiśle. Szczególnie dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie trasy, czytanie rozważań a także strażakom, którzy zapewnili nam bezpieczeństwo na drodze i nagłośnienie. 
 5. Niedzielą Palmową rozpoczynamy Wielki Tydzień – przeżywanie największych tajemnic naszej wiary. Tych, którzy nie skorzystali jeszcze w czasie rekolekcji z Sakramentu Pokuty zapraszam do spowiedzi w pn, wt, śr pół godziny przed wieczorną Mszą świętą.
 6. Dzisiaj nie ma spotkania EReMu.
 7. O godzinie 17.00 mamy dziś ostatnią okazję uczestniczenia w uroczystych Gorzkich Żalach z wystawieniem Najświętszego Sakramentu.
 8. We wtorek po Mszy św. będziemy budować w kościele Ciemnicę i Grób Pański. Liczę zwłaszcza na młodzież, która przyjęła w ostatnich latach sakrament bierzmowania i na mocy tego sakramentu chce czynnie uczestniczyć w życiu i misji Kościoła.
 9. W czwartek o godz. 10.00 Ksiądz Biskup Elbląski zaprasza do katedry w Elblągu na Mszę św. Krzyżma. W całej diecezji jest to w Wielki Czwartek przed południem jedyna Msza św., odprawiana z udziałem niemal wszystkich kapłanów. W czasie tej Mszy św. są błogosławione oleje: Krzyżmo święte, którego używa się przez cały rok przy sprawowaniu sakramentów: chrztu, bierzmowania i kapłaństwa; oraz olej sakramentu namaszczenia chorych. Po Mszy krzyżma czterech ministrantów naszej parafii zostanie włączonych do grona lektorów.
 10. Zachęcam serdecznie do takiego ułożenia sobie zajęć w najbliższych dniach, by wszystkie prace porządkowe w domach zakończyć do czwartku wieczór. Świętowanie Paschy zaczyna się już w tym dniu i trwa nieprzerwanie przez całe trzy dni, aż do wieczora Niedzieli Zmartwychwstania.
 11. W Wielki Czwartek nastąpi przyjęcie do grona ministrantów 5 kandydatów o godz. 17:45.
 12. Msza św. Wieczerzy Pańskiej rozpocznie się o godz. 18.00, na zakończenie nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy, potem krótka adoracja i Gorzkie Żale, cz. I.
 13. W Wielki Piątek Męki Pańskiej zachowujemy post ścisły, to znaczy: każdy, kto liczy sobie ponad 14 lat, powstrzymuje się od potraw mięsnych, a ponadto osoby pełnoletnie, które nie ukończyły jeszcze 59 lat, spożywają w ciągu dnia tylko jeden posiłek do syta.
 14. O godz. 08.00 w Wielki Piątek zapraszam do wspólnego odśpiewania w kościele tzw. „ciemnej jutrzni”.
 15. Wzorem lat ubiegłych w ciągu dnia będziemy adorować Najświętszy Sakrament w Ciemnicy wg ustalonego porządku. Apeluję o wzięcie sobie do serca godzin adoracji przez wyznaczone grupy.
 16. O godz. 12:00 odśpiewamy Gorzkie Żale, cz. II, o 14.30 odprawimy Drogę Krzyżową, a o 15.00 odmówimy Koronkę do Miłosierdzia Bożego rozpoczynając w ten sposób Nowennę przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego.
 17. Liturgia Męki Pańskiej rozpocznie się w Wielki Piątek o godz. 18.00. Na zakończenie przeniesiemy Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie do Grobu i odśpiewamy Gorzkie Żale, cz. III. 
 18. W Wielką Sobotę o godz. 8.00 zapraszam znowu na „ciemną jutrznię”.
 19. Od godz. 9.00 wartę przy Grobie Pańskim będzie trzymać nasza Ochotnicza Straż Pożarna.
 20. Błogosławieństwo pokarmów wielkanocnych nastąpi o godz. 12.00 przed plebanią.
 21. Od godz. 15.15, po Koronce do Miłosierdzia Bożego, kościół będzie zamknięty w celu posprzątania i przygotowywania na nocną liturgię Wigilii Paschalnej.
 22. Święta Noc Zmartwychwstania Pana rozpocznie się o godz. 21.00 liturgią światła przed główną bramą cmentarza. Tam się zgromadzimy i dopiero potem wszyscy wejdziemy do kościoła. Procesja rezurekcyjna odbędzie się na zakończenie liturgii nocnej. Ponieważ odprawia się ją tylko raz, nie będziemy jej powtarzali rano.
 23. Druga po nocnej liturgii Msza św. z Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego zostanie odprawiona w niedzielę o godz. 12.00.
 24. W Poniedziałek Wielkanocny Msze św. będą odprawiane według porządku niedzielnego, tzn. o godz. 9.00 i 11.00. Przed kościołem w tym dniu będziemy składać ofiary na utrzymanie Katolickiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Lublinie.

 

Poniedziałek w Oktawie Wielkanocy, C
22. kwietnia 2019 r.

 1. Dziękuję za złożone ofiary z rejonu Kończewice I: 1080 zł na kościół i 570 zł na świąteczną dekorację. Ponadto ofiarodawca z Tczewa przekazał na rzecz parafii 400 zł.
 2. Dziękuję za posprzątanie kościoła i salki mieszkańcom Osiedla oraz za ofiarę 70 zł w miejsce kwiatów.
 3. Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w organizację Triduum Paschalnego: panu kościelnemu za jego nieustającą czujność i ofiarność, scholii żeńskiej (chociaż w tym roku po części także męskiej), która swoim śpiewem upiększała przeżywane treści, panu organiście, młodzieży starszej i młodszej zaangażowanej w przygotowanie ciemnicy i grobu, służbie liturgicznej, za wzorową oprawę liturgiczną, strażakom z OSP, którzy czuwali przy grobie i ustawili dodatkowe krzesła oraz wszystkim osobom zaangażowanym w tak piękne przystrojenie kościoła. Dziękuję także paniom, które w ciągu roku dbają o obrusy na ołtarzach, za to że wspólnymi siłami udało się wykonać dwa komplety obrusów na ołtarze, ten który widzimy obecnie, a także obrusy maryjne.
 4. Codziennie w tym tygodniu zapraszam na Koronkę do Bożego Miłosierdzia na godz. 15:00 w związku z trwającą nowenną przed Świętem Miłosierdzia Bożego.
 5. Dzisiaj ofiarami przed kościołem wspieramy katolickie uczelnie i wydziały teologiczne w Polsce.
 6. W imieniu swoim, a także ks. Piotra Łatacza, który głosił nam adwentowe rekolekcje, zapraszam do sanktuarium św. Wojciecha w Świętym Gaju w dniu 27 kwietnia br., gdzie odbędą się uroczystości ku czci patrona naszej diecezji. Msza św. przy ołtarzu polowym o godz. 14.00.
 7. Za tydzień II Niedziela Miłosierdzia. Przy drzwiach kościoła odbędzie się zbiórka na potrzeby Caritas diecezji elbląskiej.
 8. Do nabycia jest świąteczny numer Gościa Niedzielnego w cenie 5 zł.

 

V Niedziela Wielkiego Postu, C
7. kwietnia 2019 r.

 1. Dziękuję mieszkańcom Osiedla za posprzątanie kościoła i salki oraz za ofiarę 120 zł w miejsce kwiatów.
 2. Dziękuję ofiarodawcom słodyczy na nagrody dla dzieci.
 3. Dziś V Niedziela Wielkiego Postu. Zgodnie z polską tradycją zasłaniamy w naszych kościołach krzyże, aby odsłonić je i ukazać uroczyście w Wielki Piątek podczas Liturgii Męki Pańskiej.
 4. Dzieci zapraszam na spotkanie EReMu dzisiaj na godz. 14:00.
 5. Nabożeństwo Gorzkich żali z kazaniem pasyjnym dziś o godz. 17:00.
 6. W tym tygodniu odbędzie się droga krzyżowa, podczas której przejdziemy przez naszą parafię. W tym roku pójdziemy przez Starą Wisłę. Początek w piątek o godz. 19:00 na początku Starej Wisły od strony Kończewic.
 7. Za tydzień obchodzimy niedzielę Męki Pańskiej, zwaną Niedzielą Palmową. Na obu Mszach Świętych dokonamy błogosławieństwa palm i odczytamy fragment Ewangelii upamiętniający wjazd Chrystusa do Jerozolimy.
 8. Dziś w Gościu Niedzielnym artykuły związane ze święceniami nowego biskupa pomocniczego diecezji elbląskiej – bp. Wojciecha Skibickiego; o pastorale, o herbie biskupim. Jako dodatek film Ignacy Loyola.